fbpx

Nesimi Ateş – Dijital Pazarlama Uzmanı

Nedir Bu Dijital Pazarlama? Avantajları Neler?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Bu yazıda size son zamanlarda sıkça karşılaşılan ve her geçen gün önemi biraz daha artan dijital pazarlama konusunu ele alacağım.

Bir firmanın veya markanın sosyal medya gibi dijital kanalları kullanarak yaptığı pazarlama sürecine genel olarak verilen addır.

Dijital dünyanın hızla değişmesi ve gelişmesi firmalarında yeni müşteriler bulmak için dijital dünyaya yönelmelerine neden olmuştur. Ayrıca hem dünyada hem de Türkiye’de hızla artan sosyal medya kullanımı da bu gelişmeye zemin hazırlamıştır.

Dijital pazarlama, günümüzün en yeni ve gelişime açık olan pazarlama alanıdır. Radyo, televizyon, gazete ve fiziksel panoların aksine interaktif yöntemleri kullanarak tüketici ile iletişim halinde olan dijital pazarlama yöntemleri gün geçtikçe yenilikçi yaklaşımlarla güncellenmektedir. Aynı zamanda interaktif pazarlama, online pazarlama, e-marketing ve web pazarlama gibi çeşitli isimlerle de anılmaktadır.

Dijital ortamda verilen reklamların özellikle belirlenen müşteri kitlelerine ulaştırılabilmesi sayesinde geleneksel medyadan ayrılıyor. Böylece dijital pazarlamanın avantajlarından biri olarak sonuçlarını kısa zamanda görme imkânı veriyor. Tüketiciye daha hızlı ulaşıldığı gibi tüketicinin verdiği tepki de detaylıca görülebilmektedir. Reklamın kaç kişiye ulaştığı, kaç kişinin ilgisini çektiği, hangi müşteri gruplarının alışveriş yaptığı gibi pek çok parametre kolaylıkla belirlenebilmektedir.

Artık firmaların sadece geleneksel pazarlama metotları ile büyümeleri ve müşteri port folyolarını genişletmeleri mümkün değildir. Bu nedenle en kısa sürede firmaların dijitalde ki yerlerini almaları gerekmektedir. Böylece firmalar toplumun her kademesinden müşteriye kolaylıkla ulaşabilmektedir.

Geleneksel pazarlama yöntemlerini hiçbirinde müşteriler pazarlama süreçlerine dahil olamamaktadır. Gelişen dijital dünya ile birlikte ise müşteriler satış süreçlerine dahil edilebilmektedir. Bu da şeffaf bir süreç yaratmaktadır. Dijital pazarlamanın önemli avantajlarından birisi de bu şeffaf ticaret ortamıdır.

Bu gelişen alanın sonucunda ise ortaya yeni bir meslek dalı çıktı: Dijital pazarlama uzmanlığı

Dijital pazarlama uzmanı, dijital pazarlama sürecini yöneten kişidir. Markanın dijital kimliğini yaratmak, firmanın bilinirliğini artırmak, hedef kitleyi belirlemek, yeni müşteriler bulmak ve satış oranlarını artırmak görevlerinden birkaçıdır. Dijital pazarlama yöntemlerini ve araçlarını kullanırken teknolojiyi de yakından takip ederek gerekli yönlendirmeleri yapar.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için iletişim formunu doldurabilirsiniz.

İstediğiniz Sonucu Alamıyor Musunuz?

Vermiş olduğunuz reklamlardan tam olarak istediğiniz sonucu alamıyor musunuz? Dijital Pazarlama çalışmalarınızı bir bütün olarak ele alıp markanızın hak ettiği değeri kazanması için birlikte çalışabiliriz.

Nesimi Ateş Kimdir?

1993 Gaziantep doğumluyum. DN Kreatif Dijital Reklam Ajansının kurucusuyum. Yaklaşık 4 yıldır, aktif olarak dijital iletişim & dijital pazarlama sektörünün içerisindeyim.
Özellikle 2017 yılı itibariyle Dijitaldeki gelişim ilgimi çekmeye başladı.

SON YAZILAR

Nesimi Ateş

Nesimi Ateş

Dijital Pazarlama Uzmanı

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsin!
👋 Merhaba, sana nasıl yardımcı olabilirim?