fbpx

Nesimi Ateş – Dijital Pazarlama Uzmanı

Hedef Kitle Nedir? Neden Önemlidir?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Herkese Selamlar!

Öncelikle bu hayattaki en önemli sermaye olan zaman sermayenizden ayırarak yazımı okumaya devam ettiginiz için teşekkür ederim.

Hedef kitleyi en genel anlamıyla Mesajımızın ulaşması gereken kişi olarak tanımlayabiliriz.

Bu maddede atmamız gereken adımı doğru atmamız oldukça önemlidir. Ürün veya hizmetlerimizin hitap ettigi kitleyi geçmiş dönemdeki sektör araştırmalarında belirlenen hedef kitle ile eşleştirerek ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.  Pekala benim işletmem için doğru hedef kitleyi nasıl belirleyebilirim dediğinizi duyar gibiyim 🙂 O halde okumaya devam edebilirsiniz;

Doğru hedef kitleye nasıl ulaşıyoruz ?

•Elimizde sektörünüzle alakalı bir veri yoksa ilk etapta tahmin yürüterek bu süreci başlatıyoruz. Ürün ve hizmetleriniz hangi insanların problemini çözüyor ?

•Elimizdeki veriler ve tahminlerle bir kitle belirledik. Sonrasında bu kitle ile ilgili sektörel araştırmaları inceliyoruz. Elimizdeki bu verilerle bir profil oluşturuyoruz. Bu incelemelerimiz bize oluşturduğumuz profil ile ürünümüz arasında nasıl bir bağ kuracağımıza yardımcı olucaktır.

•Müşterinin kimliğini belirleme süreci Yaş, Gelir Düzeyi, Cinsiyet, Eğitim Düzeyi, vb gibi faktörler göz önüne alınarak tamamlanır.

•Rakiplerimizi takip etmek her açıdan bizim için çok önemlidir. Rakibimizin hangi kitlenin, hangi ürünle dikkatini çektiğini pazarlama programları aracılığıyla test edip o doğrultuda ilerliyoruz.

•Sosyal medya hesabımızdaki fan kitle diye adlandırdığımız takipçilerimizin sayfamızdaki aksiyonlarını baz alarak onları bir hedef kitleye yerleştiriyoruz.

•Rakiplerimizin sosyal medya hesaplarını da incelemeyi unutmuyoruz tabi 🙂

Hedef kitle belirlemesi yaparken bu ve daha fazlasını yaparak kendi algoritmamızı yaratıyoruz. Algoritma dünyasında, algoritma gibi davranmamak elbette en büyük hata olucaktır. 🙂 Sizde hedef kitlenizden bir algoritma yaratma konusunda sıkıntılar çekiyorsanız, hemen bana ulaşarak bu probleminizi çözmemi isteyebilirsiniz. 🙂

Konuyla alakalı 24 saat içinde geri aranmak isterseniz aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Bu ve bunun gibi gelişmelerden haberdar olmak için ise bültene üye olabilirsiniz.

İstediğiniz Sonucu Alamıyor Musunuz?

Vermiş olduğunuz reklamlardan tam olarak istediğiniz sonucu alamıyor musunuz? Dijital Pazarlama çalışmalarınızı bir bütün olarak ele alıp markanızın hak ettiği değeri kazanması için birlikte çalışabiliriz.

Nesimi Ateş Kimdir?

1993 Gaziantep doğumluyum. DN Kreatif Dijital Reklam Ajansının kurucusuyum. Yaklaşık 4 yıldır, aktif olarak dijital iletişim & dijital pazarlama sektörünün içerisindeyim.
Özellikle 2017 yılı itibariyle Dijitaldeki gelişim ilgimi çekmeye başladı.

SON YAZILAR

Nesimi Ateş

Nesimi Ateş

Dijital Pazarlama Uzmanı

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsin!
👋 Merhaba, sana nasıl yardımcı olabilirim?